Hayallerimize Giden Yoldaki YalnızlığımızYakın arkadaşlarımıza veya ailemize hayallerimizi, isteklerimizi, arzularımızı söyleyince işler sanki biraz daha zorlaşıyormuş gibi oluyor. Bir yandan bu hayalleri dile getirmek kendimize koyduğumuz hedeflere bağlılığımızın ve kendini adanmışlığın işareti gibi olurken diğer yandan da kendimizi negatif eleştiriye ve onlardan beklediğimiz desteğin eksikliğine yol açıyor. Onların reaksiyonu hiçbir zaman beklediğimiz gibi olmuyor. Ya etkilenmemiş oluyorlar ve bizim hevesimizi kaçırıyorlar ya da fazla aşırı pozitif ve gerçekdışı cevaplar verip yaşamamız gereken zorlu zamanları küçümsememize sebep oluyorlar.   

Peki böylesi bir durumda hayallerimizi ve arzularımızı etrafımızdaki insanlara açmak ne kadar riske değer? Hayatımızı değiştirebilecek olaylardan geçtiğimizi veya hayatımızı belli hayaller üzerine değiştirmek istediğimizi söylemeli miyiz? Hedeflerimize giden yolda yakınlarımız bizi gerçekten de yalnız değilmişiz gibi hissettirecekler mi? Yalnız geceler olacak. Bu hayalleri gerçekleştirmek uğruna öyle geceler olacak ki sizin gözleriniz fal taşı gibi açık ve o hedef uğruna uğraşırken yanınızda kimse olmayacak. Belki de bu onların görevi bile değildir.  
  
Hedeflerinize ulaşmak için tecrübe ettiğiniz bütün zorluklar içinde, “yalnız olmak” zorluğu aşmanız gereken en büyük zorluk. Bir an gelecek; hayatınızın kontrolünün tamamen sizde olduğunu anladığınız an. Zorluklar değil de onlara reaksiyonlarınızın daha önemli olduğunu ve kimsenin sizin için ateşlerin içine atlayıp sizi kurtarmayacağını anlayacaksınız. Eğer hayalleriniz ve hedefleriniz sıradışı ve çoğu insandan farklı ise o zaman yalnız hissetmeye hazır olmalısınız. Bu yazının amacı yalnız hissetmenin yalnız hissedilen zamanların size mantık çerçevesinde anlatılması ve rahatlık bulmanız 
PEKİ DESTEK NEREDE?
İnsanlar haksız duruma düşmemek için her şeyi yaparlar. Hayallerinize ulaşma yolunda giderken çoğu insan o yolda gitmeye tereddüt etmiştir ve bu yüzden sizi şüphe içinde izlerler. Çünkü gerçek şu ki çoğu insan büyük hayallerine ve hedeflerine ulaşamaz. Dikkat edin etrafınıza bakın kırık hayaller karnavalı gibi her yer. İnsanlar başarınızdan şüphe edecekler çünkü veriler onların lehinde. Şüphe edecekler çünkü önlerinde hayallerine, hedeflerine ulaşacağını söyleyip de ulaşamamış yüzlerce binlerce örnek var.Durum böyle üzücüyken, evet haklılar şüphe etmekte.Hele ki yolculuğunuzun en başında size hiç teşvik edici olmayacaklar, destek vermeyecekler. 

Peki sevdiğiniz insanlardan bile görmek istediğiniz desteği görmeyince sırtınızı dayayacak neyiniz kalır ki? Eğer kendiniz için koyduğunuz hedeflere ulaşmakta ciddiyseniz o zaman kesinlikle yalnız geçecek gecelerin olacağını bilmelisiniz.İşte o yalnız geceler başarıyı elde etmek veya edememekteki anahtar rolü oynayacak
YALNIZLIKLA KAFES DÖVÜŞÜ
Yalnızlığın dibine kadar kökleyin gazı. Onun varlığını kabul edin ama sizi demotive etmesine de izin vermeyin. Yalnız geçirilen zamanlar asla bitmeyecek tam aksine aşması daha da zor hale gelecekler. Hedefe doğru yürürken kendi kararlarınızdan şüphe edeceksiniz. Planlarınızdan şüphe edeceksiniz hatta hedefin kendisinden bile şüphe edeceksiniz.Yalnızlıkla yaptığınız dövüşlerde öylesine dayak yemiş olacaksınız ki hedefinizden şaşmaya başladığınızı bile göreceksiniz. Ama unutmayın ki yalnızlığa karşı kazandığınız her savaş ,başarı olasılığınızı bir nebze daha artıracak ve hayallerinize bir adım daha yaklaştıracak. Yalnızlıkla dövüştüğünüz her raunt hedefinize giden yoldaki engelleri aşmak için daha güçlü olmanızı sağlayacak. 

Yalnızlığı yendikten sonra hedefinize giden yoldaki diğer bütün engellerin gözünün içine bakıp asla bakışlarınızı kaçırmayacaksınız. Çoğu kişinin gösteremeyeceği bir öz güvene sahip olacaksınız çünkü en zorlu düşmanlardan birisiyle savaştınız ve kazandınız.Kendi beyniniz hayallerinize giden yoldaki en son engel yani en son Boss. O engelin de ardında gök kuşağı var.Kimsenin bakmadığı zamanlarda doğru olanı yapmak ve düzenli olarak yalnızlığa karşı zafer elde etmekte ustalaşmak yapılması gereken şey. Mental bariyerlerinize karşı alacağınız her galibiyet bir sonrakini daha da kolaylaştıracak ve yüzlerce insanın onaylamasından ziyade kendinizi onaylamanız çok daha önemli olacak.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kemalist Manifesto

Neden kitap okumamalıyız?

Nihilizmi çökerten Ağ Teorisi