Mutluluğa "Layık" mıyız?


Mutluluğa Layık olduğunu bilmen ,kendi değerini bilmen çok önemli bu hayatta. Anlıyorum. Gerçekten çok zor olabilir şuan durumlar. Şu ana kadar hayatındaki çok fazla şey tepetaklak gitmiş olabilir. İnsanlar senin değerini görememiş olabilir ama bu senin güzel bir hayata layık olmadığın anlamına gelmez.   

Değersiz hissettiğim çok fazla an oldu.Sayısız defa kendi değerimi sorguladım. Bütün biten ilişkilerimin sonunda, Bütün başarısızlıklarımın sonunda, Bütün kötü geçen olayların sonunda sorguladım.Acaba benim hak ettiğim bu mu? Güzel şeylere layık değil miyim ben? Belki de yeterince iyi değilimdir hiçbir şey için? Diye düşünmeden edemediğim sayısız geceler oldu.   

Kendimi iyileştirmem için gereken zaman sonsuzluğa yakın sürdü. Ben aşka layığım, ben güzel bir hayata layığım demek için uzun düşünme süreçlerinden geçmem gerekti. Bunlara inanmadığım zamanlarda öyle davranışlarda bulundum ki . Yalan söyledim , ikiyüzlülük yaptım. Çok uzun bir süre iyilik yapmadım kimseye. Kanıtlıyordum kendime işte layık olmadığımı iyi şeylere. Peki bu beni nereye götürdü? Depresyon çukurunun çok daha derinlerine o suçluluk duygusunun en diplerine… 


Daha sonra her şey için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımda, elimden gelen en iyi insan olmaya çalıştığımda, o suçluluk duygusunu hissetmemeye başladım kafamı yastığa daha rahat koymaya başladım. Zihnimiz çok güçlü bir araç, kendimizi yok etmek için de kullanabiliriz yeniden inşa etmek için de. Yok etme kısımını yeterince kullandıktan sonra bir çıkış yolu olmadığını çok düşünmüştüm ama var. O çıkış yolu var.  

En sonunda diplerde yaşarken farkına vardım ki ben geçmişim değilim. Geçmişimde yapmış olduğum şeyler hiç değilim. Kendi toksik yanlarımı saptayabilirim ve onları zihnimin yapıcı gücünü kullanarak iyileştirebilirim.Değişebilirim.İnsan değişmek ve sürekli gelişmek için yaratılmış.
  

Kendini iyi ve mutlu bir hayata layık görmeyenlere; Layıksın. Gerçekten. Ve öyle davranmaya başlamanın da zamanı geldi çünkü kendini yok etmeye zarar vermeye yönelik davranışların sana hiçbir yararı yok.Değişmek mümkün. Aslında değiştirdiğimiz şey özümüz değil , neyi nasıl yaptığımız.Kendinden nefret etmene gerek yok değişiklik yapmak için.Güzel şeyleri hak ediyorsun ve iyi bir hayatı istemeyi hak ediyorsun.Elinden geleni yap. Seni ilk başta rahatsız edebilecek değişiklikleri yap.Başlangıçta zor olabilir ama uzun vadede işe yarayacaktır. İyileşmek için şeyler yap. Risk al. Sana huzur ve neşe getiren şeyleri yap.Bunlar büyük farklılıklar yaratabiliyor.

Süreç kendini sevmekle başlıyor. Özsevgi, öznefretin ilacıdır. Artık Biliyorum ben layığım güzel bir hayata. Her zaman öyleydim. Her zaman olacağım. Sen de öyle


Bu blogdaki popüler yayınlar

Neden kitap okumamalıyız?

Hayallerimize Giden Yoldaki Yalnızlığımız

Kemalist Manifesto